X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

شــــــیــــــــدا مـــــصــــــــدق Sheyda Mosadegh

یه وقتایی تمام دین *** همین آزادگی میشه

هیچ حاکمی اگر دیکتاتور هم باشد، نمی‌گوید در کشور من عدالت نیست

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن رهامی طی سخنانی در مجمع محققین و مدرسسن حوزه علمیه قم اظهار داشت: مطالعه زندگی پدران ما می‌تواند برای ما درس عبرتی باشد و لازم است که آن را مورد مطالعه قرار دهیم؛ پدران ما در جریان انقلاب مشروطه، چیزی جز تأسیس عدالتخانه نمی‌خواستند تا به حقوق خود دست پیدا کنند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: بدون نان می‌توان خوابید اما بدون عدالت این امکان وجود ندارد؛ انسان‌ها باید بداند که وقتی جرمی را مرتکب نشدند، کسی با آنها کاری ندارد. 

وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ که این همه حکماء، رهبران جنبش آزادی خواهی و ... آمدند به هیچ چیزی مانند عدالت تأکید نکردند.

رهامی با ذکر داستانی از زمان پیامبر اکرم(ص)، گفت: پیامبر(ص) گاهی با نشستن در مسجد می‌نشستند و به امر قضاوت مشغول می‌شدند و باید گفت که آموزش راه‌های صحیح قضاوت و رسیدن به عدالت وظیفه دوم ایشان بود.

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) معتقد بود که کسی که ادعایی دارد باید دلیل بیاورد، و به اعترافات متهمان اعتبار زیادی قائل نمی‌شدند.

این استاد دانشگاه اظهارداشت: اگر مأموری برای اقرار گرفتن از متهم حتی یک سیلی به صورت او بزند، آن مأمور بدبخت‌ترین مردم است، چرا که دین خود را به دنیای دیگرانی که آیا به قدرت برسند یا خیر، می‌فروشد.

رهامی با بیان این که بسیاری از علماء اقرارهای متهمان در زندان را معتبر نمی‌دانند، گفت: بر اساس دادرسی اسلامی قبل از این که به بحث مجازات برسیم، باید مقدماتی که منجر به اعتراف متهم شده را بررسی کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: پیامبر اسلام می فرمود تا می‌توانید مجازات‌ها را بردارید، چرا که اگر حاکم در اعلام مجازات‌ها خطا کند قابل جبران نیست، اما اگر در عفو و بخشش خطا کند این خطا قابل جبران است.

وی گفت: هر کشوری که ادعای دموکراسی و عدالت داشت، برای صحت این ادعا، ابتدا باید به سراغ نظام دادرسی او رفت.

رهامی تأکید کرد: مهمترین تستی که در یک مملکت برای صحت ادعای عدالت در آن کشور می‌توان داشت این است که باید به سراغ نظام دادرسی او رفت و نباید تنها به سخنرانی حاکمانی که در آن تنها ادعای دموکراسی را دارند اکتفاء کرد؛ چرا که همانطور که هیچ بقالی نمی‌گوید ماست من ترش است، .

وی خاطرنشان کرد: طبق روش پیامبر اسلام، قاضی دادگاه که در میان متهم و مدعی‌العموم که دادستان باشد می‌نشیند، باید قبل از اثبات جرم باید تمام شرایط مساوی را برای هر دو طرف در نظر بگیرد و نباید تنها به خواندن قرآن در اول دادرسی اکتفاء کند.

این استاد دانشگاه با انتقاد از شرایط موجود در کشور اظهار داشت: چرا در کشور ما به محض این که دولتی عوض می‌شود، تمام سیستم اداری آن عوض می‌شود؟ حتی سرایدارهای مدارس و اداره‌ها هم امنیت شغلی ندارند.

وی ادامه داد: هیچ نظامی در دنیا وجود ندارد که به محض این که دولت در آن عوض شود، تمام سیستم اداری، کارمندان و حتی سرایداران آن عوض شوند، اما متأسفانه در کشور ما اتفاق افتاد؛ باید دانست که لازمه امنیت شغلی، امنیت قضایی است.

رهامی در پایان با ذکر این نکته که ما تنها اجرای قانون خودمان را می‌خواهیم، گفت: چگونه صدا و سیما، کسی که هنوز در دادگاه رأیی برایش صادر نشده و جرم او ثابت نیست، را نمایش می‌دهد؟

[ پنج‌شنبه 17 مرداد 1392 ] [ 22:07 ] [ ایران ]

[ 0 نظر ]

دیگر امکانات

طراح قالب: آوازک